Alergie je nejběžnější chronickou nemocí v Evropě. (Evropská akademie pro alergii, astma a klinickou imunologii).
V industrializovaném světě roste výskyt alergických chorob již více než 50 let. (Americká akademie pro alergii, astma a imunologii).
Projevy alergických onemocnění jsou velmi různorodé:
-
Alergická (vodnatá) rýma – sezónní nebo chronická – s intenzivním kýcháním
-
Pálení a svědění očí a sliznic – v uších, ústech, nose
-
Alergické astma
-
Poruchy zažívacího traktu – nadýmání, břišní dyskomfort, průjmy
-
Kožní projevy – kopřivka, ekzém, otok
-
Nespecifické projevy – zvýšená únava, bolesti hlavy, atd.
Co se děje při alergickém onemocnění:
Při kontaktu s běžně se vyskytující látkou (alergenem) začne imunitní systém vytvářet určitý typ protilátek (tzv. IgE protilátky) – přítomnost tohoto typu protilátek v krvi se označuje jako senzibilizace, česky přecitlivělost. Při opakovaném kontaktu s vyvolávajícím alergenem pak u senzibilizovaného jedince dojde k uvolnění tzv. alergických mediátorů, především histaminu, jejichž působení na okolní tkáně je pak bezprostřední příčinou výše uvedených alergických projevů.
Metoda ALEX - nová možnost laboratorního vyšetření vysoce moderním a komplexním testem na principu čipové technologie:
Nabízíme vám stanovení vašeho senzibilizačního profilu – tedy zjištění přítomnosti IgE protilátek proti více než 150 různým alergenům (pylům, srsti zvířat, roztočům, potravinám, hmyzím jedům), které byly vyhodnoceny jako nejčastější zdroje senzibilizace v evropské populaci.
Senzibilizace ještě nutně nemusí znamenat alergii – i když vysoká hladina protilátek ji činí vysoce pravděpodobnou. Proto je nutné konzultovat výsledky tohoto vyšetření s odborníkem – ideálně alergologem, který jediný může učinit rozhodnutí o konečné diagnóze.