Skip to main content
Pro veřejnost

Často kladené otázky

Kam se mám dostavit na odběr krve?
Na odběr krve se dostavte do odběrové místnosti laboratoře v její provozní době. vyberte si z našich odběrových pracovišť, které Vám nejvíce vyhovuje (odběrová místa).
Kdy mám přijít na odběr?
Na odběr přijďte do odběrové místnosti laboratoře, v ranních nebo dopoledních hodinách, nebo dle ordinace lékaře. Návštěvou odběrové místnosti mezi 10°° hod až 12°° hod se můžete vyhnout delší čekací době.
Jak se mám na odběr krve připravit?
Většina odběrů krevních vzorků se provádí v ranních nebo dopoledních hodinách na lačno, tj. 12 hodin před odběrem nejíst a nepít slazené a alkoholické nápoje. O tom, jestli musíte být na lačno, Vás bude informovat Váš ošetřující lékař.

Není vhodné absolvovat odběr po noční směně.
Je nutné se objednat na odběr?
Na běžný odběr krevního vzorku ze žíly není nutné se objednávat. Na odběr krve na glukózový toleranční test je nutné se objednat předem v případě odběrové místnosti ve Valašských Kloboukách, Luhačovicích a Brumově-Bylnici.
Jak dostanu výsledek?
Výsledek vyšetření je možné si osobně vyzvednout v laboratoři pouze v případě, že:
  • jste samoplátce, výsledek obdržíte oproti podpisu a na základě hesla, které Vám bylo přiděleno při odběru.
  • lékař, který Vám žádanku vystavil, na ní jasně uvedl, že Vám má být výsledek předán
Výsledky vyšetření jsou automaticky zasílány ošetřujícímu lékaři, svozem, poštou, případně elektronicky (MISE). Výsledky nelze zasílat emailem.

Výsledek je možné vydat jen osobě, který bylo vyšetření provedeno, pro vydání výsledku jiné osobě je potřeba dodat zmocnění - plnou moc.
Jak donesu vzorek moče?
Vzorky moče v označené zkumavce můžete odevzdat na odběrovém místě, příp. v laboratoři a to nejdéle do 1-2 hodin po vymočení. V opačném případě může dojít ke znehodnocení a ovlivnění výsledku.

Sběr moče, množství a další pokyny Vám sdělí ošetřující lékař. Pro vzorky moče nepoužívejte lahvičky od léků nebo jiných tekutin, protože může dojít k ovlivnění Vašich výsledků. Zkumavky na vzorky moče poskytuje ordinující lékař, případně je lze vyzvednout zdarma na odběrových místech.
Kdy budou výsledky vyšetření?
Výsledky rutinních vyšetření jsou k dispozici nejpozději druhý den. Délku trvání ostatních vyšetření Vám sdělí personál laboratoře. kontakt na centr. příjem: 571 666 321
Musím mít doporučení od lékaře?
U vyšetření, která ordinuje lékař, musíte mít žádanku na laboratorní vyšetření, kde jsou uvedeny požadavky na vyšetření.

Pokud máte zájem o provedení vyšetření i bez doporučení lékaře, je toto možné, ale vyšetření bude zpoplatněno ...
Co mám vzít s sebou?
K odběru vždy vezměte žádanku od lékaře a kartu zdravotní pojišťovny (pokud se nejedná o vyšetření, které si budete sami hradit).
Doprovod na vyšetření
Přítomnost doprovodu je vyžadována u dětí do 15 let.