Skip to main content
Programy pro samoplátce

Alergie na kravské mléko

Laktóza je cukr, který se nachází v mléce a mléčných produktech. Pokud trpíte laktózovou intolerancí, vaše tenké střevo nevyrábí dostatek enzymu laktázy, který štěpí tento cukr v průběhu trávení.
Nestrávená laktóza v tlustém střevě představuje živnou půdu pro bakterie, které ji začnou kvasit, což způsobuje křeče a bolesti břicha, nevolnost, nadýmání a průjem. Mohou se vyskytnout i nespecifické obtíže jako bolest hlavy, ekzémy, osteoporóza a kardiovaskulární obtíže. Nesnášenlivost laktózy může být způsobena přítomností určité varianty genu LCT, zodpovědného za produkci laktázy. První příznaky se objevují často až v průběhu dospívání nebo v dospělosti. Dle odhadů trpí v určité míře intolerancí laktózy v ČR kolem 15 % populace.
Genetický test je snadný a spolehlivý způsob, jak na základě odběru krve a bez dodržování diety zjistit příčinu potravinové intolerance. Je vhodný pokud máte trávící obtíže zejména po konzumaci mléka a mléčných produktů a rovněž slouží k odlišení od alergie na bílkovinu kravského mléka (kasein). Pokud test vyloučí geneticky danou laktózovou intoleranci, je třeba hledat jinou příčinu trávících obtíží, např. infekci, celiakii, Crohnovu chorobu, apod.

Kde se mohu nechat vyšetřit?

Vyšetření variant genu LCT provádíme v laboratořích Vaše laboratoře s.r.o. Odběr žilní krve se provádí v odběrových místnostech Vaše laboratoře s.r.o. nebo po dohodě přímo u vašeho lékaře.

Jak je toto vyšetření hrazeno?

Toto vyšetření není prováděno jako celoplošný populační screeningový test a není tedy hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Cena prováděného vyšetření je 1500,- Kč. Úhrada za test se provádí přímo při odběru krevního vzorku a žadatel obdrží doklad o zaplacení.